Gri Temizlik
Dost ve aile ile ilgili savaşlar kazanmaya çalışıyorum son birkaç aydır… ?Büyükşehir? yani büyük bok çukurlarından birisi olan Mersin?de nefes almaya çalışıyorum bu yüzden.

 

Insan kendisini bir anlığına şehrin ritmine bıraksın yeter, çirkinliklerden çirkinlik peydahlayıp atıyor önüme piçini, medeniyet! Her kalp atışımda, bu bok çukurunda sanat icra edememenin zehri pompalanıyor damarlarıma… Medeniyet kucağına çağırıyor beni.

Medeniyet mahsülü, ?klavye jenarosyonu? insanlarının garip çelişkileri, sürekli bir kusma hali gibi yeniden ve yeniden klozete sokuyor, kendi kafasını.
Annemlerin evi bir sitede, komşu kızları var bir tane, iyi mi iyi bir kız. Sınavı var bu ayın ortasında, ona çalışıyor. Ben, daktilomun sesinden ürküyorum, ?rahatsız eder mi aceba?? diye soruyorum kendime. Bu sırada, demirli penceremden bir görünen bir manzara, hızla yerimden fırlatıyor beni

—->

-??Ne oluyor abicim, bak bahar gelmiş, neden söküp atıyorsun bu sarı güzellikleri??? diyorum,
-??Temizlik kardeşim.?? Diyor, hemen devam ediyor bilmem kaç beygirlik iş makinesiyle, toprağı çiçeğinden etmeye…
Medeniyet ve sahip olma tutkusu, kafamın üstünden geçiyor bir iş makinesiyle, beceriyor tüm rengahenk düşünce taşkınlıklarımı.
Her şeyime dokunur, ruhuma dokunamaz medeniyet! Fakat yeter bu kadar özveri! Ne hali varsa görsün bok sever insanlar, umurumda bile değil artık!

Ve siz beni okuyanlar, tutup neden sizle paylaşıyorum bilmiyorum hissettiklerimi? Yani kaçınız bu yaşanmışlığın hikayesini dinledikten sonra ?baharda yalın ayak yürüyeceksiniz? ki? Siz ki, çoğunuz, klavye ve ekran seviyorsunuz! Merak etmeyin! Bir savaş açtım size! Yeni kitaplar yazıp, en güzel ağaçların en kıymetli dallarına asıyorum. Denizi gören bir ev tesellisinde olan insandan farklı değil, beni internet üzerinden takip etmeniz…

Sadece bir Ahmet Kaya şarkısı dinleyip, bir an önce yüksek rakımlardaki soluğa kavuşacağım. Ha bu arada, beni izleyip harekete geçmiyorsanız, hiç yormayın gözlerinizi, gidin tenise ya da fotoğrafçılığa yazılın, eğlenirsiniz bolca, siktir edin yoğunluğuyla yaşamayı!

Sizi seviyorum, sırf insan olduğunuz için…

Feyyaz Alaçam