Mantık Ne Söyler? Yürek Ne Yapar?

Neden hep yüregimle karar verdigimi düşündüm de;

Mantigin istegi rahat ve garantide bir yaşamdır.Mantıgımızı ne kadar kendi haline bırakırsak, o kadar güvende yaşamak istiyecegiz.Bunu, bir kamp sırasında, çadırımı tamamen içgüdüsel olarak bir ağacın altına kurarken fark ettim.
Mesela, dört duvar dikeriz, sonra kapıya bir kilit.Ardından bir de demir kapı yaptırırız ?dışarıya?.Eger mantıkla devam ederse bu olay, dışardaki demir kapıya bir güvenlik görevlisi, üstüne bir de kamera.Kendi üstümüze kurduğumuz bir ?beton kafes? in İnşası yani.

Başka bir örnek; yagmurlu bir havada botları çekeriz.(Ki bu bile çıplak ayakla yürümenin verdigi o en gerçek hissi öldürür.Yine de bundan vazgeçeriz, plastige basarak yürürüz) Tam dışarı çıkacakken mantıgımız bizi uyarır; ? dışarısı ne kadar güvenli? yağmurda yürümeye ya da araç kullanmaya deger mi dışardaki iş? En iyisi ertesi güne ertelemek bunu, güneşli günlerde daha az trafik kazası olur mutlaka?

Trafik kazası sizin içinizde olmuştur çoktan.Tutkunuza, mantıgınız çarpmıştır ve yitirmeler silsilesidir bu kazanın bilançosu.Duruma göre, aşkı, özgürlügü, yagmur altında harika bir yürüyüşü, bir küçük bisiklet yolculuğunu yitirmişsinizdir.

Yüregim kocaman sokaklarda ?Yaşamak? diye bagırır.Yüregimin her kararı sonucunda mutlu olurum.
Peki, hem rahat ve güvende hem mutlu bir yaşam süremez mi insan?

Özgürlügü ve aşkı sınırlandırabilirse, sabit ve rutin bir hale getirebilirse, evet.Bu durumda, ancak yoksul bir özgürlük sıgdırabiliriz garanti ve güven düşkünü bir hayata.Çünkü belirsizlik, rahatsızlık verir.
Doğaçlama bir yaşam, yani sözleşmesiz bir özgürlük ve aşk, güvende olma hissini ortadan kaldırır.

Ben seçimimi çoktan yaptım da, sizin için açayım dedim konuyu :)
Sevgimle.

Feyyaz Alaçam