.

NOT- Eğer bu sayfayı, bu link üzerinden, yeni sekmede veya sayfada okursanız, Güney’ce ezgiler size eşlik eder.

Duvar

Yılmaz Güney’in, beni duman eden filmidir. Yılmaz Güney Ankara Cezaevinde mahpusken, çocuk koğuşunda çıkan bir isyandan etkilenip bir roman yazmış ve bu roman Fransa’da filmleştirilmiş.. Cannes film festivalinde büyük ödül alması bir tarafa dursun, gerçekten öte sahneleri vardır diyebilirim kendimce. Filmde, Tuncel Kurtiz (İhtiyar) ve Ayşe Emel Mesci haricindeki tüm oyuncular amatördür, yani ilk kez kamera karşısına çıkmışlar.

duvar (Mobile)

 

.

Umutsuzlar

Cihat Aşkın’ın kemanından duymuştum ilk defa bu filmin müzigini.. Sonra araştırdım biraz. Ve hayran oldum sonra bu filme… Sevgili sosyal medyada, daha çok ‘ orospu olacaksa, okumuş orospu olsun’ sahnesini döndürürler. Halbuki onlarca eşsiz sahnesi var filmin.. Bu arada, merak edip kaç defa izlendiğine bakayım dedim, film yükleneli 3 hafta falan olmuş, bu araştırmayı yaparken, bir dizideki tecavüz sahnesinin, 6 ay içinde 2.0089.000 kez izlendiğini gördüm. Yılmaz Güney’in Cannes film festivalinde büyük ödül alan filmi ‘Duvar’ , 6 ay içinde kaç kez izlenmiş sizce? sadece 78.000 kez … Teşekkürler Türkiye.

umutsuzlar.

Umut

‘Çukurova’ deyince aklıma ilk gelen güzelliktir bu film… Faytonlar, Ceyhan nehri, fakirlik ve Umut. Filmin yapıldığı yıl olan 1970’de Altın Koza ödüllerinin hepsini kazanan film, Sansür Kurulu tarafından, filmdeki birkaç sahne yüzünden yasaklandı. Israrla tavsiye ederim dostlar.

Umutafis

 

.

YOL

Yılmaz Güney’in yasaklı filmlerinden… Tam gözünüze layık dostlar. 1982’de Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülü almış. 1999 yılına kadar yasak olan bu film yüzünden Samsun’da bir grup öğrenci gözaltına alınmış. Tabi, suçları büyük! Film izlemiş ahlaksızlar!

Yol-film-1981


2 comments

YILMAZ güney film çeker de izlenmezmi

Umutsuzları izlememiştim, benim tavsiyem de Sürü’dür

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.