7 comments

Çok fazla film var ama benim için ilk aklıma gelen bir kaç filmi yazayım.
1 – Unforgiven (Affedilmeyen).
Clint Eastwood’un yönetip oynadığı ve oscar kazanan harika bir western. Aslında bu türden hoşlanmayanların bile izleyebileceği bir film. İzlemeyenlenlere ısrarla tavsiye.
2 – Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society).
Lise ve üniversite çağındaki her gencin ve onların ana babalarının mutlaka izlemesi gerek. Filmin kitabı da mevcut.
3 – Easy Rider.
İki adet motosiklet ve iki serseri. Dennis Hopper ve Peter Fonda. Bu yalnızca bir motosiklet ya da yol filmi değildir. Alt metinlerinde özgürlüğü yakalayacaksınız.
4 – The Saint Of Ford Washington (Ford Washington’ın Azizi).
Bir başka yüreğe dokunan film. Bana göre yine gençlere hayat dersi niteliğinde tavsiye olunacak filmlerden. Başrolde Matt Dillon ve Danny Glover muhteşen bir oyunculuk sergiliyor. Amerika’da 1 milyon civarında evsiz insan olduğu söylenir hep bu onların hikayesi ve tabii acı gerçeklerin.
5 – American Flyers.
Şüphesiz son olarak bir bisiklet ve bisikletçi filmini salık vereceğim. Ben tesadüfen yıllar önce tv’de izlemiş ve neden benim bir bisikletim yok demiştim. Başrolde Kevin Costner var ve kardeşine kanat geren eski bir şampiyon bisikletçiyi oynuyor. Kardeşini yetiştiriyor yarışçılığa. Israrla tavsiye.

Dediğim gibi daha onlarca film var ama burası almaz. Bunlar ilk aklıma gelenlerdi.

Merhaba Feyyaz..haytımı anlamlandıran bir kaç filmi paylaşmak isterim..1 renk ekleyebilirsem size ne mutlu bana..

Love if you dare,cesaretin var mı aşka??
8 yaşındaki Julien ve en iyi arkadaşı Sophie arasında özel oyun anlatılıyor filmde. Bu cesaret oyununa hani şu orta okul sıralarında heyecanla oynadığımız doğruluk cesaret oyununun bi hayat boyu süreni diyebiliriz..2 aşık genç çok uzun yıllarını birbirlerinin aşklarının gerçek mi yoksa oyunun bi parçası mı olduğunu anlamak için geçirirler..ama aşk kazanr sonunda..hoş bi film.3 defa izlememe rağmen ortam olduğunda yine izleyebilirim..

Leon
aşk nedir? aşk belirlenen sınırlar içinde oynanan bi oyun mudur? küçük bi kız ve KOca bi adam..ve aşkk..sıradışı bi aşk öyküsü..

V for Vendetta
Dünyayı tüm düzeni değiştirmek isteseniz en fazla ne yapabilir diniz?? sorusu için düşünülmüş en yaratıcı cevap..

Koku-Das Perfume
patrick süskind’ın aynı isimli romanıdan..kitabı okuyup filmi izlediğinizde hiç bi hayal kırıklığı yaşamıyosunuz..etkileyici bi var olmaya çalışış çabası..

bu arada amelie de her izlediğimde beni alıp götüren müzkleriyle de insanın içini ısıtan sıcacık bi film. favorilerimden..
yollar yoldaşın olsun bakalım…

amed..

Feyyaz ALAÇAM

TEşekkürleer Sanem.
Koku filmini izledim.Gerçekten etkileyici bir gerçekliği var.BEn de tavsiye ediyorum.Kokuların büyüleyici etkisi ile ilgili onlarca sahne var.

Amilie adlı filmi de izledim.Hayatımda izlediğim, bana bir şeyler katan muazzam bir yapıttır.Müzikleriyle ayrı güzel, sevimli sahneleriyle insanın yüzünü gülümseten bir film.

Seviyle…

Taare Zameen Par (Her çocuk özeldir)
Türkiyede alt yazılı filmler pek sevilmez.Ama bu filmi izlemekten insan sıkılmıyor.Aslında oldukça kılışe bir film ama filmi ilgi çekici bir hale getirmişler.çocuk filmi gibi görünsede degil.Filmde geçen şarkıların sözleri çok anlamlı biz izlerken filmi başa sarıp tekrar tekrar okuyorduk.Ishan ögrenme zorlugu çeken küçük bir çocuk.Okula yeni gelen resim ögretmeni onun durumunu anlar ve ona yardım eder.Bu ögretmen -aını zamanda filmin yönetmeni-onunla aynı kaderi paylaşmıştır ve onada bir ögretmeni yardım etmiştir.Ögretmenin ilk derse girdigi bölümü en az 5 defa izledim :)Öyle bir ögretmenim olsaydı suan sözel alanda sürünmezdim heralde.Adam çok akıllı,duygusal,karizma,çok güzel şarkı söylüyor ve dans ediyor ve en önemlisi insanlara nasıl davranmaı gerektigini çok iyi biliyor:)Film bir çok ödül amış ama ben pek ilgilenmedim.En iyi film,yönetmen,oyuncu gibi oldukça şaçma sapan ödüllerin verilmesinden yana degilm.

belki çoğunuza saçma gelebilir ama ben 99 da ,matrix i izlediğim zaman, sinemadan çıktığımda yarım saat boyunca kafamda milyonlarca soru işareti ile şuursuz bir şekilde dolaştığımı itiraf etmeliyim.

birde meet joe black filminde, fıstık ezmesi ile ilgili bölüm bana etkileyici gelmişti, sahne değil olayın bütünü.

mr.brooks filminin sonundaki duayı ise hiç unutamam.

farklı bir anlayışım var herhalde

solaris,in to the wild,camino,one flew over the cuckoo’s nest,the doors,the soloist,the sunset limeted,kelebek ve dalgıç,the return,dogville,the sea inside(mar adentro),23 number,la pianiste ( michael haneke filmidir),lilja forever……………gelelim neden konularına değinmediğime..hepsini yazmaya başlasam başkalarının hakkını yemiş olurum..ama yazdığım filmler genel itibariyle biyografi,psikolojik ve dram ağırlıklıdır…favorilerimdendir…

Harika bir konu olmuş elinize sağlık 🙂

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.